Kasos uždegimo diagnozavimas ir gydymas

kasos uzdegimasKasos uzdegimas, kitaip dar vadinamas pankreatitu, tai ūminis arba lėtinis susirgimas, varginantis daugybę žmonių dėl pačių įvairiausių priežasčių. Liga gali būti paveldėta (tai priskiriama genetinės priežasties grupei), sukelta traumų ar kitų organų susirgimų, arba kilti dėl piktnaudžiavimo alkoholiu ar riebiu maistu. Kasos uzdegimas ir gydymas – tai dvi pagrindinės temos, kuriomis kalba gydytoja Rasuolė. Medikė teigia, kad laiku atpažinus ligą, kasos uždegimo simptomų pasireiškimą galima numalšinti. Svarbiausia – laiku atpažinti pavojingus ženklus, įspėjančius apie galimą pankreatitą.

Ūminio ir lėtinio pankreatito požymiai

Gydytoja Rasuolė, paklausta, kokie yra kasos uzdegimo pozymiai, pradeda nuo to, kad ūminiam ir lėtiniam pankreatitui priskiriami kiek skirtingi simptomai: „Kilus ūminiam kasos uždegimui, pacientas pirmiausia jaučia stiprų skausmą pilvo viršuje. Tiesa, skausmas gali plisti ir į nugarą. Ūminį pankreatitą gali sukelti gausus riebaus maisto, alkoholio pavartojimas. Esant ūminiam atvejui, pacientą gali pykinti, kamuoti vėmimas, viduriavimas, gali pakilti temperatūra. Dar vienas ūminio pankreatito simptomas, kurį nesunku pastebėti – kiek pageltę akių „baltymai“, kūno oda. Štai, lėtinis kasos uzdegimas yra kiek „klastingesnis“. Pacientas gali ne iš karto suprasti, kas jam negerai. Į medikus besikreipiantys lėtiniu prankreatitu sergantys žmonės paprastai skundžiasi nuolatiniu viršutinės pilvo dalies skausmu (panašiu į maudimą), apetito sumažėjimu ir dėl to krentančiu svoriu, dažnu troškinimu, burnos sausėjimu, taigi, ir gausiu šlapinimusi. Kai kuriems pacientams, kaip ir kilus ūminiam atvejui, ilgainiui truputį pagelsta oda.“.

Būtini tyrimai

Kai omenyje turimas kasos uzdegimas tyrimai jam nustatyti galimi kelių skirtingų tipų. Gydytoja sako: „Tam, kad būtų diagnozuotas pankreatitas, prireiks atlikti specialius tyrimus: kraujo, šlapimo – tai patys elementariausi. Tiriant kraują, pastebimi, pavyzdžiui, baltųjų kraujo kūnelių, gliukozės kiekio pakitimai. Tiriant šlapimą ir kraują kartu, stebimi kasos fermentai. Kai kada tyrimai apima ir echoskopiją, atliekamas rentgeno ar net kompiuterinės tomografijos tyrimas. Tiesa, negalima užmiršti, kad įtariant lėtinį kasos uždegimą, tiriamos ir paciento išmatos.“.

Gydymas ir gyvenimo būdo pokyčiai

Gydytoja, paklausta, kokie pacientui skiriami kasos uždegimo vaistai, atsako, kad lėtinio pankreatito atveju bene svarbiausia – mityba. Esant ūminiam kasos uždegimui, pacientui pirmiausiai draudžiama valgyti ir gerti, jam į veną lašinami skysčiai ir skiriami specialūs vaistai: „Medikai, gydydami ūminį pankreatitą, gali skirti „Raniberl“ tipo vaistus, nuskausminamuosius, o išimtinais atvejais – ir antibiotikus. Kartais prireikia ir chirurgų įsikišimo. Neužmirškite, kad čia vis dar kalbame apie ūminį pankreatitą. Esant lėtiniam kasos uždegimui, operacijos prireikia retai, nebent tuomet, kai kyla komplikacijos. Lėtinį pankreatitą gydyti kur kas paprasčiau. Kasos uzdegimas ir mityba – tai vienas nuo kito neatsiejami veiksniai. Pacientui pirmiausia reikia laikytis tam tikro valgymo režimo, arba dietos: valgyti po nedaug, bet dažniau, atsisakyti gausiai riebaluose kepto maisto, apskritai, mažinti riebalų suvartojimą, tačiau į dietą įtraukti daugiau baltymų turinčio maisto. Kas be ko, rekomenduojama visiškai atsisakyti alkoholio. Gydant lėtinį pankreatitą, pacientui skiriami kasos fermentai, specialūs vitaminai, kai kuriais atvejais – ir vaistai, malšinantys skausmą.“. Gydytoja Rasuolė teigia, kad ligos vystymąsi sustabdyti galima tik visiškai pakeitus gyvenimo būdą: „Visuomet pacientams sakau, kad sveikimas yra jų rankose. Kai kamuoja kasos uzdegimas, vaistai, be jokios abejonės, padeda sušvelninti simptomus, tačiau negalima užmiršti ir sveiko gyvenimo būdo. Čia turiu omenyje šiuos dalykus: nustoti piktnaudžiauti alkoholiu, rūkalais, sveikiau maitintis, daugiau judėti (konkrečiau – daryti mankštą, reguliariai pasportuoti, daugiau pasivaikščioti). Jei pacientas laikysis šių rekomendacijų, jam neabejotinai pagerės.“.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s